Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2024

Gösterim: 101

"SESSİZ YAŞADIM, KİM BENİ NEREDEN BİLECEK?" Adlı Belgesel Filmin Galası Yapılacak

Bandırmalı Şehit Mehmet Günenç, Kore Savaşı'nda kahramanca mücadele eden ve vatanı için canını feda eden bir Türk subayıdır. Gönüllü olarak katıldığı savaşta, ileri gözetleyici topçu subayı olarak görev yapan Günenç, Çinlilerin yoğun saldırıları sonucu yaralanmış ve esir düşeceği anı sezmiştir.

Esir olmamak için aklına gelen cesurca bir planla, telsizden komutanlarına tüm topçu atışlarının kendi üzerine yapılmasını emretmiştir. Bu kahramanca hamle sayesinde birçok Mehmetçiğin hayatı kurtulmuş ve Çinliler ağır bir yenilgiye uğramıştır. Ne yazık ki, topçu atışları sonrasında Şehit Mehmet Günenç'in naaşı bulunamamıştır.

Kendisini feda ederek sayısız can kurtaran Günenç'in kahramanlığı, savaş literatüründe eşi benzeri olmayan bir örnek olarak yer almaktadır. "Sessiz Yaşadım Kim Beni Nereden Bilecek?" adlı belgesel film, Bandırmalı şehidimiz Mehmet Günenç'in anısını ve kahramanlık öyküsünü tarihe tanıklık ederek izleyiciye aktarmaktadır.

Yüksekokulumuz Medya ve İletişim bölümü hocalarımızdan Öğr. Gör. Dr. Yakup TOKTAY’ın yönetmenliğini yaptığı, Bandırmalı Şehit Mehmet Günenç’i anlattığı “Sessiz Yaşadım Kim Beni Nerden Bilecek?” isimli belgesel filminin ilk gösterimi 13.06.2024 Perşembe (yarın) 15.00’te Aziz Sancar Konferans Salonu’nda yapılacaktır.


Fotoğraflar