17 Eylül 2019

Gösterim: 7662

Dış Ticaret

DIŞ TİCARET PROGRAMI

Neden Dış Ticaret Programı?

Günümüzde artan ihtiyaçlar, bu ihtiyaçların uluslar arası pazarlardan karşılanması ülkelerin kapalı ekonomi durumundan dışa açık bir ekonomik yapıya dönüştürmüştür. Dünyadaki hemen hemen bütün ülkelerde dış ticaret payının gün geçtikçe artması, aynı zamanda bu sektörde nitelikli iş gücüne olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Nitelikli iş gücü ise mesleki eğitim ile mümkün olacaktır. 

 

   Dış Ticaret Programı, tamamen sektörün talep ettiği orta kademe iş gücünü sağlamaya yönelik tasarlanmış olup, dersler alan olarak iktisat, işletme, bilgisayar ve dış ticaret teknik ve uygulamalarını kapsamaktadır. Derslerden bazıları: Mikro ve Makro İktisat, Uluslararası İktisat, İşletme, Pazarlama, Muhasebe, Gümrük Mevzuatı ve İşlemleri, İthalat ve İhracat İşlemleri, Uluslararası Taşıma, Kambiyo Yönetimi, Dış Ticaretin Finansmanı ve Lojistik’tir. Derslerin işlenmesi öğretim üyeleri ile interaktif katılımının sağlandığı, konularla ilgili gerçek örneklerin tartışıldığı, ayrıca konuları ödev ve projelerle desteklendiği ortamlarda gerçekleştirilmektedir. Bunun yanında her öğrencinin dış ticaretle ilgili kurum ve kuruluşlarda yapmak zorunda olduğu staj, konuların gerçek iş dünyasında uygulanmasını sağlamaya yöneliktir.

 

   Programımızdan 2 yıl sonra mezun olanlar iş ve uygulamayı tercih ettikleri takdirde: dış ticaret firmalarında ithalat ve ihracat elemanı, lojistik şirketlerinde depo, stok kontrol, sevkiyat veya operasyon elemanı, bankaların kambiyo departmanlarında teknisyen, gümrük müşavirlik firmalarında uzman, kamuda yüksekokul mezunlarının alındığı çeşitli konumlarda, yine uluslararası ticaret firmalarında pazarlama, satış elemanı ve uzman pozisyonlarında kolaylıkla iş bulabilmektedirler. Ayrıca mezunlarımızın bilgi birikimi; ailelerinin şirketlerinde çalışmaya ve kendilerinin “Dış Ticaret ithalat, ihracat şirketlerini” kurmaya ve yönetmeye yeterli düzeydedir. Bunun yanında, akademik hayatı sürdürmeyi arzu edenler ise Dikey Geçiş Sınavı’nda yeterli puanı aldıkları takdirde kamu ve vakıf üniversitelerinin 4 yıllık işletme, iktisat, bankacılık ve finans, çalışma ekonomisi lojistik yönetimi, sermaye piyasası, uluslararası ticaret bölümlerinde okuyabilmektedirler.

 

  Üniversitemize bağlı olarak Türkiye’nin önemli liman kentlerinden olan Bandırma’da Bandırma Meslek Yüksekokulu bünyesinde Dış Ticaret Bölümü/Programı uzun yıllardan bu yana varlığını sürdürmekte ve Türkiye’nin dış ticaretine yön verecek yeni nesiller yetiştirmeye devam etmektedir. Bu programın amacı; uluslararası ekonomik, politik, kültürel, sosyal, hukuki ve finansal konjonktürün öğretilmesini sağlamak ve son dönemde dış ticaretin kazandığı önem nedeniyle de bu alandaki ara eleman ihtiyacını karşılamaktır.

 

 

BÖLÜM BAŞKANI:

DR. ÖĞR.ÜYESİ ALPER EKİNCİ

AKADEMİK KADRO:

DR. ÖĞR.ÜYESİ ADNAN ÇALIŞKAN

DR. ÖĞR.ÜYESİ ALPER EKİNCİ

ÖĞR.GÖR. MEHMET ARİF KAYACAN